Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя йшлося на засіданні робочої групи Вищої ради правосуддя

14 квітня 2025, 11:29

11 квітня 2025 року відбулося засідання робочої групи Вищої ради правосуддя з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя під головуванням члена ВРП Олександра Сасевича.

Суддя Конституційного Суду України, представник від України у Консультативній раді європейських суддів Віктор Городовенко презентував висновки КРЄС щодо міжнародних стандартів судоустрою та гарантій незалежності суддів. Він нагадав, що цього року відзначається 25-та річниця ухвалення першого висновку КРЄС «Стандарти незалежності судової влади». Попри те, що висновки КРЄС належать до категорії «м’якого права», завдяки їх послідовному застосуванню Європейським судом з прав людини, вони набули нормативної сили та слугують дороговказами для реформ у сфері правосуддя в багатьох країнах.

Учасники робочої групи також заслухали інформацію про стан виконання Плану заходів щодо імплементації рекомендацій Європейської комісії для ефективного функціонування судової влади. З відповідною доповіддю виступив начальник відділу міжнародного співробітництва та взаємодії з органами державної влади секретаріату ВРП Владислав Гуртенко.

Олександр Сасевич також поінформував про завершення анонімного опитування суддів, ініційованого робочою групою у листопаді 2024 року. Метою опитування було вивчення сприйняття незалежності судової влади самими суддями та визначення проблемних питань, які потребують вирішення. У дослідженні взяли участь 588 респондентів, що становить 12,44 % від загальної кількості суддів, які здійснюють правосуддя (за даними Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на 1 січня 2025 року — 4723 особи).

Керівник Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя Тарас Кузик та його заступниця Вікторія Недибалюк поінформували, що за період з 23 грудня 2024 року по 31 березня 2025 року до Служби надійшло 13 383 дисциплінарних скарг, з яких 10 896 скарг, у яких на день початку роботи служби дисциплінарних інспекторів ВРП Дисциплінарною палатою не ухвалено рішення про відкриття дисциплінарної справи, із яких 6 054 дисциплінарних проваджень, не розглянутих станом на 31 грудня 2023 року, а 2 487 – нових дисциплінарних скарг. Дисциплінарними інспекторами за цей період розглянуто одноособово та Дисциплінарними палатами (за висновками дисциплінарних інспекторів) 2 273 скарг, залишок нерозглянутих становить 11 110 скарг.

Під час засідання члени робочої групи визнали доцільним ініціювати питання щодо внесення змін до чинного законодавства, зокрема до положень, які зобов’язують суддів повідомляти про втручання в їхню діяльність до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора.

Підставою для обговорення цього питання стали узагальнені дані, отримані від Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур, стосовно результатів досудового розслідування та судових проваджень за повідомленнями суддів про втручання у здійснення правосуддя. З 12 листопада 2016 року по 31 грудня 2023 року було отримано 2 167 таких повідомлень.

Як зазначила суддя Господарського суду Луганської області Олена Фонова, за попередніх п’ять років було порушено 430 кримінальних проваджень про втручання у діяльність судових органів, 19 проваджень передано до суду, і винесено лише одне судове рішення. Це свідчить про недієвість механізму, передбаченого пунктом 4 статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та актуальність його перегляду.

Керівник правового управління ВРП Сергій Прилуцький звернув увагу на складність впровадження дієвих заходів у разі відсутності кримінально-правової відповідальності, яка б посилювала захист суддів від втручань та сприяла підвищенню авторитету правосуддя.

Нагадаємо, що до складу робочої групи крім членів Вищої ради правосуддя входять також представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Офісу Генерального прокурора, Ради адвокатів України, секретаріату Вищої ради правосуддя, Громадської ради доброчесності, Громадської організації «Міжрегіональний експертний центр "Pro Justice"».

Переглянути галерею

Вища рада правосуддя